Halkalı Gümrüğü Açılışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans ile katıldığı Halkalı Gümrük Müdürlüğü Çatalca tesisi açılışı, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından gerçekleştirildi.

Açılış esnasında yerleşke içerisinde örnek tesis olarak Bilin Çatalca Geçici Depolama Tesisi görselleri sunuldu.

full
full
full
full
full
full
full
full

Çatalca’ya taşınan Bilin Çatalca Geçici Depolama Tesisi‘nin de içinde yer aldığı Halkalı Gümrük Müdürlüğü açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyükçekmece’deki toplu açılış töreninden telekonferansla Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nün açılışına katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Büyükçekmece’deki toplu açılış töreninden telekonferansla katıldığı Halkalı Gümrük Müdürlüğünün açılışında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci gümrüklerin modernizasyonuna ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Çatalca TEM Otoyolu’nun yanı başında bulunan Muratbey Mahallesi’ne taşınan Halkalı Gümrük Müdürlüğünün dış ticaret çevreleri ve Türkiye ekonomisi için faydalı olacağını anlatan Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Ocak 2016 rakamlarıyla yaklaşık 150 milyon liraya mal olan yeni Halkalı Gümrük Müdürlüğümüz bütün ihracat ve ithalatımızın yüzde 10’unu karşılayan bir konumda bulunmaktadır. Böyle bir tesisin ekonomimize kazandırılmasından dolayı başta o dönemde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yapan Hayati Yazıcı’ya, Gümrük ve Turizm İşletmelerine (GTİ), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisine (TİM) ve bakanlığımız personeline ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Bakanlık olarak gümrük kapılarını artan dış ticaret hacmine cevap verebilecek kapasiteye ulaştırmak için gece gündüz çalıştıklarını ifade eden Tüfenkci, “Hem iç gümrüklerimizin hem de kapılarımızın modernize edilmesine büyük bir önem veriyoruz.” diye konuştu.

Tesis 220 bin metrekare alan üzerine kuruldu

GTİ Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, işletme tarafından yap-işlet-devret modeliyle modernizasyonu tamamlanan tesisin Türk ticari hayatına hayırlı olmasını diledi.

Türkiye’nin en büyük gümrük iç müdürlüğü olan tesisin modernize edilerek Çatalca’ya taşındığını hatırlatan Parmaksız, “Yeni yapılanmasıyla birlikte tesis 220 bin metrekare alan üzerine kurulmuştur. Tesis, 35 bin metrekare depo, 4 bin 150 metrekare ofis ve 3 bin metrekarelik sosyal hizmet alanıyla modern teknik alt yapıya sahip.” bilgilerini verdi.

Türkiye’ye yakışan müthiş bir tesis oldu

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kopuz, tesisin TOBB’un ortaklığıyla ekonomiye kazandırıldığını belirterek, “Bu tesis Türkiye’nin zenginleşmesi için çok önemli. Ülkemizi zenginleştirmek için daha fazla mal üretmemiz, yurt dışına daha fazla mal satmamız lazım. İşte yurt dışına sattığımız her 100 dolarlık ürünün 13 dolarlık kısmı bu gümrükten geçiyor.” ifadelerini kullandı.

Halkalı gümrüğünün eski halini en iyi oradaki çileyi çekenlerin bileceğini ifade eden Kopuz, “Şimdi Halkalı Gümrüğü Türkiye’ye yakışan müthiş bir tesis oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan telekonferansla katıldı

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de Türk ihracatının dünyanın durağanlık yaşadığı 2016 yılında kazanımlarını korumayı bildiğini söyledi. Türkiye’nin dünya dış ticaretinden binde 9’luk bir pay aldığını anımsatan Büyükekşi, “Özellikle Halkalı’nın biz ihracatçılar açısından önemi çok büyük. Zaman zaman Sayın Bakanımı, Sayın Müsteşarımı arıyordum. Özellikle cuma geceleri çok yoğun, çok sıkıntılı günler oluyordu bizim için. Binlerce tır kuyrukta bekliyordu. İnşallah böylelikle burada bundan sonra böyle şeyleri yaşamayacağız.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Büyükçekmece’de halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan tören alanına telekonferansla bağlanarak “Hayırlı olsun” dileklerini iletti.

Açılış kurdelesini Bakan Tüfenkci, Büyükekşi, Parmaksız, bakanlık yetkilileri ve diğer ilgililer birlikte kesti.

Kaynak: http://www.gtb.gov.tr/haberler/bakan-tufenkci-catalcaya-tasinan-halkali-gumruk-mudurlugunu-acti