Türkiye’de yeni bir uygulama ile çağ atlanmaya hazırlanılıyor. Kargo şehri artık ülkemizde de uygulanmaya başlanıyor. İlk uygulama yeri ise İstanbul Yeni havalimanı olarak belirlendi. Bu konuda ise yetki İGA’da olacak.

Lojistik alanda yeni bir çığır açacak olan bu gelişmenin adımlarının hızlandırılmasının altında yatan birçok sebep bulunuyor aslında. Avrupa zorunlu olarak bir mülteci akınına uğradı. Bu da güvenlikle ilgili bir takım sorunların oluşmasına ve denetimin daha da fazlalaştırılmasına sebep oldu. Güvenlik kontrolleri daha da sıklaştırılınca araçların bekleme süreleri de buna bağlı olarak artış gösterdi. Gün içerisinde halledilebilen gümrük işlemleri 2 güne kadar çıkmaya başladı. Bu hem zaman hem de para kaybı olacağı için İGA kargo şehri uygulaması gibi bir uygulamaya geçilmesi şart oldu.

İGA Kargo Şehri’nde Hangi Firmalar Bulunuyor?

Kargo şehri ve Yer Hizmetleri Kampüsü olarak belirlenen iki alan mevcut. Kargo şehri ve Yer Hizmetleri Kampüsü’nde hizmet verecek olan 6 farklı firma bulunuyor. Bunlar; Bilin Lojistik, Çelebi Hava Servisi, HAVAŞ, MNG, PTT, Sistem Lojistik.

İGA Kargo Şehri Ne zaman Faaliyete Geçiyor

İstanbul 3. Havalimanı’nın 2018’in ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.  Şu ana kadar taşıma firmaları ile olan anlaşmalar tamamlanmış gibi gözüküyor. Ancak daha sonuca bağlanması gereken bir çok adım da bulunuyor. İnşaat çalışmalarının son adımlarının tamamlanmak üzere olduğunu söylemek hata olmaz. Duty free sözleşmesi, yeme içme ihaleleri ve reklam tahsis alanlarının ihaleleri de son hızla devam ediyor. Tüm ticari anlaşmalar ve yerleşimler tamamlandıktan sonra faaliyete geçecek olan Kargo Şehri İstanbul şehrinin uluslararası taşımacılık konusunda baş tacı olacak.

İGA Kargo Şehri'nin Rakamlarla Özellikleri

İstanbul Yeni Havalimanı’nın yapılış amacı da dünyada daha fazla noktaya ulaşım sağlayabilmekti. Bu ulaşım noktalarının çok olması haliyle lojistik anlamında da büyük bir ağa ulaşılmasına olanak verecek. Rakamlarla belirtecek olursak toplam olarak 350 ayrı noktaya ulaşım sağlanabilecek.

Yer Hizmetleri bölümü için ayrılan alan toplamda 150 bin metrekareyi buluyor. Kargo şehri için ayrılan alan ise 1,4 milyon metrekare olacak. Bunun içerisinde kargo uçaklarının pozisyonları ve konumlandırılması alanları da dahil. Dizaynına göre 35 tane geniş gövdeye sahip kargo uçağı aynı anda bu alan içerisinde bulunabilecek. Daha net bir şekilde alan büyüklüğünü tarif etmek isterek, Kargo Şirketi için ayrılan alanın 200 tane uluslararası standartlara sahip bir futbol sahası büyüklüğünde olduğunu söyleyebiliriz.

İstanbul üzerinde en çok kargo kapasitesine sahip olan Havalimanı Atatürk Havalimanı’ydı. Bünyesinde 918 ton kargo kapasitesi bulunduran Atatürk Havalimanı artık ikinci sıraya geçecek. Yeni yapılan tesiste ulaşılması düşünülen kargo kapasitesi 2,5 milyon ton olarak düşünülüyor. Belirtilen bu ortalama rakam İstanbul Yeni Havalimanı’nın tüm eksiklikleri tamamlandıktan sonra iki katına çıkacak. Dünyanın en büyük kargo kapasitesine sahip olan Hong Kong Havalimanı’nda kargo kapasitesi 4,5 milyon olarak belirlenmiş durumda. Kargo Şehri ile dünyanın öncüleri arasında yer alınması planlanıyor.

Türkiye’nin yaptığı ihracatlarda yaşanan en büyük sorun malzemelerin konumlandırılacağı veya gümrükte bekletileceği yerlerin yeterli gelmemesidir. Ancak hem güvenlik önlemleri arttırılmış olarak hem de yer açısından çok daha fazla kapasiteye sahip olunabilecek Kargo Şehri ile tüm sıkıntıların çözülmesi hedefleniyor.

Kargo Şehri uygulaması sadece malların taşınmasında görünüşte bir kolaylık sağlamayacak. Aynı zamanda teknolojik olarak da bir değişim içerisine girilerek tüm evraklar ve gerekli belgeler elektronik ortamda düzenlenecek. Takipleri de buradan rahatça yapılabilecek. İnsansız hava araçları ile paket taşımacılığına başlanması da bu alanda inanılmaz gelişmelere tanık olacağımızı gösteriyor.

İga Kargo Şehri - Bilin Gümrük